Da li je Kijev previše homofobičan za Pesmu Evrovizije



Ukrajina se trudi svim snagama da pokaže kako je moderno evropsko društvo zbog Pesme Evrovizije koja se održava ove godine u Kijevu, ali je čak i farbanje nekadašnjeg sovjetskog spomenika u dugine boje pokazalo kolike su tenzije u tom društvu.

Transformacija 30 metara visokog nekadašnjeg sovjetskog spomenika „Luk prijateljstva naroda“ u „najveću dugu napravljenu ljudskim rukama na svetu“ trebalo je da pokaže koliko Ukrajina želi da slavi različitost pred nastupajuće muzičko takmičenje. Međutim, sukob koji je nastao sa ekstremnim desničarskim grupama istakao je homofobične stavove u društvu uprkos odlučnosti vlade podržane od Zapada da promoviše LGBT prava.

Članovi konzervativnog nacionalističkog Desnog sektora organizovali su protest 27. aprila ispred spomenika u centru Kijeva, govoreći da je farbanje spomenika u dugine boje gej propaganda.

Njihov protest privremeno je zaustavio rad na spomeniku, ostavljajući sivi čelični luk delimično ofarban.

„Perverzna simbolika koja je pokvarila boje duge izazvala je ogorčenje među Ukrajincima sa tradicionalnim vrednostima“, saopštio je Desni sektor hvaleći se akcijom svojih članova.

Njihova glasnost pokazala je ukorenjenost široko rasprostranjene homofobije u Ukrajini koja je zabranila diskriminaciju na radnom mestu na osnovu seksualne orijentacije tek pre dve godine pod pritiskom Evropske Unije.

Prilikom glasanja tadašnji predsednik parlamenta, a danas premijer Volodimir Grojsman pokušao je izjavom „Bože sačuvaj“ da umiri sve one koji sumnjaju da će Ukrajina ikada podržati gej brakove.

Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je u četvrtak da je grad „našao kompromis“ između onih koji se protive i onih koji podržavaju plan sa duginim bojama. „Deo koji nije bio dovršen biće pokriven ukrajinskim bojama“, rekao je on.

Nije bilo odmah jasno da li će ova odluka rešiti sukob, što dodatno ugrožava javni ugled Ukrajine dok se priprema da ugosti finaliste takmičenja.

Nekoliko viših zvaničnika organizacionog odbora takmičenja podnelo je ostavke u februaru navodeći zabrinutost zbog nedovoljne transparentnosti kao razlog. Rusija je pripretila da će bojkovati takmičenje u aprilu nakon što je Ukrajina saopštila da će zabraniti ulaz ruskoj predstavnici, jer je nastupala na Krimu nakon što ga je Rusija aneksirala 2014. godine.

Ukrajina je stekla pravo da bude domaćin takmičenja koje privlači stotine miliona gledalaca širom sveta nakon što je prošle godine pobedila sa pesmom koja govori o Staljinovom masovnom proterivanju Tatara sa Krima tokom Drugog svetskog rata.

Sudbina luka je bila tema rasprava u Ukrajini i pre ovoga, pošto su mnogi zahtevali njegovo uklanjanje nakon 2014. godine. Spomenik je izgrađen 1982. godine prilikom obeležavanja ujedinjenja Rusije i Ukrajine u Sovjetski Savez.

Situacija u kojoj se nalazi ukrajinska LGBT zajednica je dosta nestabilna, ali se primećuje i napredak. Pre samo tri godine gej parada u glavnom gradu je bila zabranjena, a prošle godine je privukla oko dve hiljade učesnika, dok ove godine organizatori očekuju pet hiljada ljudi.

Kao i srpski LGBT aktivisti 2008, i ukrajinski koriste Pesmu Evrovizije koja ima mnogo gej fanova kao zamajac za razvoj scene. Već su odštampana uputstva LGBT fanovima koji dolaze u goste kako da se ponašaju, a prosleđuje im se i mapa sa prijateljskim lokalima. Aktivisti tvrde da je više desetina ugostitelja pristalo da se nađe na toj mapi i da okače dugine zastave na svoje objekte.

„Evrovizija je savršeno vreme da se govori o ljudskim pravima, a posebno o gej pravima. Pažnja svetskih medija je ogromna. Zaista se nadam da će neki od učesnika poslati vrlo jasnu poruku ukrajinskom društvu da su gej prava ljudska prava i obrnuto“, kaže Zorjan Kis iz organizacionog odbora kijevskog prajda.

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришете користећи свој WordPress.com налог. Одјави се /  Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришете користећи свој Facebook налог. Одјави се /  Промени )

Повезивање са %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.